Etika fogalomtár

"Gondolkodom Tehát Vagyok"

Tudomány, etika, felelősség

 

Az üzleti világ szerepe 

1. A tudomány versenyfegyverré válik 
Mióta a tudomány megjelent, folyamatosan technológiákban testesül meg. Ami új ebben, az az egyre gyorsuló átalakulás konkrét alkalmazásokba, így biztosítva a ‧folyamatos technológiai haladást. A vállalatok alapvető szerepet játszanak ebben a tudományt versenyfegyverként alkalmazva. A műszaki tudás ezért a gazdasági hatalom elemévé válik. 
A tudományt és a technológiákat piaci előírások irányítják, és válnak az innováción keresztül a fejlődés motorjává. Ők irányítják a „teremtő rombolás (Schumpeter) folyamatát. 
Az új megöli a régit és átveszi helyét. 
2. Az etikától és politikától függetlenült hatalom 
A piacgazdaság azzal a naiv hiedelemmel dolgozik, hogy a gazdasági hatékonyság és a vállalkozói dinamizmus követésével automatikusan összekapcsolódik a közjó. 
Ezért csupán az eszközök logikáját (a profittal mért erőforrások maximális kihasználását) és nem a cél, a szándék, a raison d’être logikáját követi. Ebben a perspektívában „az üzlet társadalmi felelőssége a profit maximalizálása a részvényesek érdekében (Milton Friedman). 
Komplex világunkban a nyomasztó politikai és társadalmi problémák kettős szorításában lévő autonóm gazdasági növekedésnek elfogadhatatlan következményei lehetnek: a bolygó szennyezése, egyenlőtlenségek, elszigetelődés. 
Miért láncolták le Prométheuszt? 
Prométheusz a vakmerőség, éleslátás, a különleges cselekvőképesség és újítás, ami a sikeres vállalkozásokban megtalálható. De egyúttal elátkozott hős is, aki a haladás céljáról teszi fel nekünk a kérdést. 
Ez a múltból felmerülő kérdés ismét erőteljesen jelentkezik napjainkban. 
Az emberiség történetében még sohasem hoztunk létre ilyen gazdagságot, de a szegénység egyre többeket ér el folyamatosan világszerte. 
Soha nem volt még a tudományos megértés ilyen nagy, de a bolygónk sem ennyire fenyegetett. 
Kitaláltunk politikai intézményeket, mint a nemzetállamok és demokrácia, de ma a gazdasági fejlődés útjai és eszközei kezelhetetlenek, és egy teljesen más szinten működnek. A világos jelentésű célt nélkülöző hatalom alapvetően kétes következményeket hoz. 
3. Felelős testület? Egy új kultúra 
A vállalatoknak ajánlottakat a következőkben foglalhatom össze: 
Szélesítsék a cég raison d’être-‧jét, vagyis fordítsanak nagyobb figyelmet tevékenységük céljaira és szándékára, és összpontosítsanak inkább a fejlődésben betöltött szerepükre, semmint hogy mindent pénzügyi szempontokra szűkítsenek le. Ez lehetővé teszi a cég számára, hogy kialakítsa saját etikai és polgári szempontjait, rákérdezve, hogy mi is működésének értelme: 
gazdasági és műszaki fejlődés: miért? – kinek? – hogyan? 
A cég azután árnyalhatja pusztán instrumentális logikáját, és működését az emberi haladás és közérdek tágabb víziójába integrálhatja. Egy globalizálódó gazdaságban a fenti kérdések megválaszolása nem korlátozódhat csupán az eszközök működtetésére. Nagyon is szükséges újragondolni a cég szándékát és meghatározni létezésének értelmét (raison d’être). 
Alakítsák ki a jövőre vonatkozó etikájukat. Ebben benne van az elmélyedés az etikusság kérdésében, és korunk igazi kérdésének feltevése: milyen világot akarunk közösen építeni? Ez képessé teszi a céget arra, hogy működési értékeire kialakított elvei középpontjába helyezze az etikát. Az elvek alkalmasak arra, hogy morálisan megvilágításba helyezzék stratégiai döntéseit, társadalmi viselkedését és korunk új problémáját. 
Vegyenek részt jelentékenyebb konzultációkban a globalizálódó világ új szereplőivel. Politikai kultúráját szélesítve a fele‧lősségteljes cég nyitott a vitára, ha tevékenységének jelentős társadalmi következményei lehetnek. A társadalmi partnerekkel való konzultáció hagyományos módszereihez hozzáadható a civil társadalom egyéb képviselőivel való párbeszéd nemzetközi szinten. 
Helyezzék terveiket a haladás érdekében a fenntartható fejlődés modelljébe. Ez a koncepció a kezdet ahhoz, hogy finomítsák, és hogy konceptuális és politikai valósággá váljon. A cégek döntően kivehetik részüket tevékenységükkel ennek a megvalósításában. 
4. A tudósok és a társadalmi vita 
Míg a tudomány kiváló minőségének magyarázatát függetlensége és a módszer(közelítés) szabadsága adják, eredményeinek felhasználása és a kutatások irányultsága az etika tartományába lépnek. Ennek számos oka van. 
Az első alkalmazásának kétértelműsége. A tudomány mindig az optimizmus és csoda forrása volt az emberiség számára, de ugyancsak aggodalmaké és félelmeké is. Promé‧theusz legendája világosan utal erre, amint a Bibliában is a tudás fájának története. Szophoklész is utal erre a kétértelműségre: „Találékonyságával, mely minden várakozást felülmúl, az ember vagy a gonosz, vagy a jó felé halad. 
A másik ok a proliferáció és akceleráció (elburjánzás és felgyorsulás), melyek messze előbbre járnak az emberi megértésnél és a társadalmi viták sebességénél. 
tudománynak a technológiával való egyre szorosabb összekapcsolódása jelenti a harmadik okát annak, hogy a tudománynak miért kell alávetnie magát az etikának. A cégek ezt versenyfegyverré változtatták. A kutatás és a konkrét alkalmazás közötti idő egyre rövidül, és egyre kevesebb a társadalmi vita. Gazdasági és pénzügyi kritériumok határozzák meg a tudományos felfedezés átalakítását kereskedelmi igazsággá. Ez a műszaki tudományoknak óriási hatalmat ad, ezáltal a társadalom fejlődését befolyásolhatják. 
Ez a hatás általában hasznos. Ha amorális és céltalan gazdasági rendszer mozgatja, és korlátlanul ránk kényszeríti választását, a műszaki tudományok olyan világba szoríthatnak minket, amihez képest Huxley Szép új világa igencsak szelídnek látszik. „A tudományok információval bombáznak minket arról, hogy mit tehetünk… de ebből nem következik az, hogy jó-e nekünk azt tenni, s tegyünk-e mindent, ami lehetséges számunkra. 
A végső ok, hogy az etikát alkalmazzuk a tudománynál, ismeretelméleti korlátaiban rejlik. 
A tudomány csupán egyike a számunkra elérhető tudás forrásainak. A valóságnak csak azt a részletét nyújtja nekünk, ami megfigyelésen és kísérleteken át fedezhető fel. Semmit nem mond az ember páratlan jellegéről, a cél értelméről, semmi jelentőset az erkölcsi szenvedésről, gonoszról vagy sorsról. Ezek a lényeges dolgok területén kívül esnek, de ezek jelentik politikai választásaink lényegét és jövőnk tervezését. 
Feltételezve a tudományos haladás felgyorsulását, növekvő változatosságát és komplexitását, fontos, hogy a cégeknél és a társadalomban legyen helye a párbeszédnek, ahol az emberek nemcsak vitatkozhatnak a tudomány és technológiai áttörések felfedezéseiről, de a felhasználásra is és telepítésük körülményeire is hathatnak. 
Ezt az új és bonyolult tartományt alá kell vetnie globális szinten a rendszeres tanulmányozásnak és szigorú etikai vitáknak. Ha nemzetközi szinten nincs meg az objektívabb és jobban koordinált közelítés, azt kockáztatjuk, hogy bezárjuk magunkat egy olyan helyzetbe, ahol az ember már csak hibázhat. (Retz) 
Vissza az etikához és a politikához! Tudván, hogy a politika tudomány, amelynek senki nem lehet a doktora. (Retz)

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 64
Tegnapi: 11
Heti: 88
Havi: 493
Össz.: 40 869

Látogatottság növelés
Oldal: Tudósok,üzlet
Etika fogalomtár - © 2008 - 2024 - etikafogalmak.hupont.hu

Az, hogy weboldal ingyen annyit jelent, hogy minden ingyenes és korlátlan: weboldal ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »