Alapvető etika
De mi is az az önismeret?
Ha az önismeretet egyetlen szóval szeretnénk meghatározni, akkor azt önismeret nem más, mint az önmegértés. Arra a minden ember számára kiemelkedő jelentőségű alapkérdésre ad választ, hogy ki vagyok én, és milyen vagyok.
Az önismeret különböző szinteken valósulhat meg:
De mi is az az Önmegvalósítás?
Az önmegvalósító ember a 60-as években Abraham Maslow és Carl Rogers által elindítotthumanisztikus pszichológiai mozgalom központi témája.
A szükségletek hierarchiájában egy magasabb szinten elhelyezkedő szükséglet csak akkor hat a viselkedésre, ha az alatta levőek kielégültek. Amikor egy szükséglet kielégül, akkor önmagától megjelenik a hierarchiában következő.
Maslow szerint az önmegvalósító ember jellemzője, hogy a hiány alapú szükségletei kellőképpen kielégültek, így felébred benne a késztetés az önmegvalósításra.
Tapasztalatai alapján az önmegvalósító ember jellemzőit a következő pontokba szedte össze:
1. Az itt és most-ban van
Éberen jelen van, az itt és most-ban él.
2. Elfogadó
Elfogadja önmagát és a többi embert erősségeivel és gyengeségeivel együtt. Elfogadja a természetet, a természet törvényeit, a dolgok és események alakulását.
3. Kreatív és spontán
Bármit tesz, abban a sémák helyett új megoldásokat alkalmaz, egyéni, játékos, alkotó módon használva az addig ismert sémákat.
5. Megoldás centrikus és filozófiai mélységű
Egy probléma felmerülése esetén panaszkodás helyett gyorsan, tiszta ésszerűséggel, és praktikusan keresi, hogyan lehet azt megoldani. Mélyen gondolkodó, a lét alapkérdései, az örök filozófiai kérdések izgatják.
6. Autonóm és független
Mély és intim kapcsolatokra, együttérzésre képes, függés és játszmák nélkül. Tiszta, kontúros én-határai vannak, önmeghatározó, független mások érdekeitől és játszmáitól. Az önmegvalósító ember igényli az egyedüllétet, a saját teret.
7. Kulturálisan független és kreatív
A társadalom által diktált, és az emberek által szilárdnak és egyedülálló valóságnak hitt kultúra számára egy opcionális lehetőség. A kultúra, amelyben él, számára egy alternatív opció, nem egy kényszerítő, kötelező valóság.
8. Magas szintű emberi kapcsolatai vannak
Melegszívű, közvetlen, intim, erős, és tiszta határokat tart.
Közvetlenül kommunikál, nem szereti a formalitásokat és a szerepjátszást, az emberi egyenlőség légkörében él. Melegszívű és szeretetteli.
Az önmegvalósító ember mély intimitásra képes, nem fél az érzelmektől és attól, hogy elveszti magát, ha túl közel engedi a másikat. Tisztán kommunikál.
9. Több csúcsélménye van
Csúcsélménynek nevezzük az emberi lét legmagasabb, kiemelt, eksztatikus állapotait, melyek gyakran spirituális állapotok. Az önmegvalósító embereknek több a csúcsélménye, mint a hétköznapi embernek.